Canvasio3D 1.0.0 - en to it_IT translation catalogue (72 entries)

en: Hello World!
it_IT: Ciao Mondo!

en: Window height:
it_IT: Altezza finestra:

en: Window width:
it_IT: Larghezza finestra:

en: Color:
it_IT: Colore:

en: Image:
it_IT: Immagine:

en: Color | Image:
it_IT: Colore | Immagine:

en: New scene
it_IT: Nuova scena

en: Enter scene name here
it_IT: Inserire qui il nome della scena

en: Delete scene
it_IT: Cancella scena

en: Save scene
it_IT: Salva scena

en: Scene select
it_IT: Seleziona la scena

en: Copy scene
it_IT: Copia scena

en: Paste scene
it_IT: Inserire la scena

en: Object Upload: fbx | glb | stl | zip
it_IT: Modello upload: fbx | glb | stl | zip

en: Size:
it_IT: Dimensioni:

en: Down | Up:
it_IT: Giù | Su:

en: 3D-Object select
it_IT: Selezione di oggetti 3D

en: Fullscreen button:
it_IT: Schermo intero:

en: Rotation button:
it_IT: Rrotazione:

en: Scene Manager
it_IT: Direttore di scena

en: Model Settings
it_IT: Impostazioni modello

en: Window Settings
it_IT: Impostazione finestra

en: Button Settings
it_IT: Impostazione interruttore

en: Auto rotation:
it_IT: Rotazione automatica:

en: File upload - Please wait!
it_IT: Carica - Si prega di attendere!

en: Loading uploaded model
it_IT: Caricamento modello caricato

en: Error: File format not suported!
it_IT: Errore: Formato file non supportato!

en: Loading model
it_IT: Modello di carico

en: Error in media library!
it_IT: Errore nella mediateca!

en: Scene data was updated
it_IT: I dati della scena sono stati aggiornati

en: New scene data was saved
it_IT: Sono stati salvati nuovi dati di scena

en: Error to save data!
it_IT: Errore nel salvataggio dei dati!

en: If you have question to use your 3D-Models<br>or any problems with our Plugin, are we pleased about your email:
it_IT: Se avete domande sull'utilizzo dei vostri modelli 3D<br>o su eventuali problemi con il nostro Plugin, siamo lieti della vostra e-mail:

en: Contact us here
it_IT: Contattateci qui

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: If you would like to upgrade Canvasio3D<br>than enter your license key here:
it_IT: Se vuoi aggiornare Canvasio3D<br>di inserire qui la tua chiave di licenza:

en: Get upgrade version
it_IT: Ottenere la versione di aggiornamento

en: Attention | After upgrade the plugin, the name of <i>canvasio3D Light</i> will changed <br> to <b>Canvasio3D</b> and must be activate manuell!
it_IT: Attenzione | Dopo l'aggiornamento del plugin, il nome di <i>canvasio3D Light</i> cambierà <br> in <b>Canvasio3D</b> e dovrà essere attivato manuell!

en: Update is running ... please wait!
it_IT: L'aggiornamento è in esecuzione ... si prega di attendere!

en: Wireframe button:
it_IT: Pulsante wireframe:

en: Camera Pan:
it_IT: 3D-Camera Pan:

en: Camera Lock:
it_IT: Blocco 3D-Camera:

en: Edit material
it_IT: Modifica materiale

en: Edit effects
it_IT: Modifica effetti

en: Edit environment
it_IT: Modifica ambiente

en: Play button:
it_IT: Pulsante Play:

en: Pause button:
it_IT: Pulsante pausa:

en: Back button:
it_IT: Pulsante Indietro:

en: Back to model settings
it_IT: Torna impostazioni modello

en: Animation:
it_IT: Animazione:

en: Animation loop: none
it_IT: Ciclo di animazione: nessuno

en: Animation loop: forward
it_IT: Anello di animazione: in avanti

en: Animation loop: ping-pong
it_IT: Ciclo di animazione: ping-pong

en: Roughness:
it_IT: Ruvidità:

en: Metallic:
it_IT: Metallizzazione:

en: Transparency:
it_IT: Trasparente:

en: Material reset
it_IT: Reset del materiale

en: Material select: right click
it_IT: Selezione: Modello click destro

en: Light-Sets:
it_IT: Set di luci:

en: Brightness:
it_IT: Luminosità:

en: Off | On:
it_IT: Spento | Acceso:

en: Water:
it_IT: Acqua:

en: Upload button:
it_IT: Pulsante Upload:

en: Outline:
it_IT: Telaio:

en: Thickness:
it_IT: Spessore:

en: Video Volume:
it_IT: Video volume:

en: Edit floor
it_IT: Modifica suolo

en: Floor visible:
it_IT: Visibile Suolo:

en: Repeat:
it_IT: Ripetere:

en: Scale:
it_IT: Dimensione:

en: Mirror:
it_IT: Specchio:

en: Camera height:
it_IT: Altezza 3D-Camera:
